Aktualności

Od czego zacząć – ŻEGLARSTWO ???

Sporty wodne, wakacje, pasja i cierpliwość to kilka wykluczających się składowych kontra ambicje i pożądanie. Postaram się rozwinąć temat z perspektywy 22 letniego doświadczenia instruktorskiego i organizacyjnego.
Jedno jest pewne i to jest piękne – KAŻDY chce używać i czerpać z tego sportu jak najwięcej i pod każdą postacią. Jednak przez źle i chaotycznie prowadzone działania marketingowe na rynku turystycznym wielu ludzi (dzieci, młodzieży oraz dorosłych) cierpi na polu walki jakim jest – ŻYWIOŁ i NATURA!!!
Pod hasłem „ŻEGLARSTWO” kryje się już wiele dyscyplin i odmian sportów wodnych, w których to silnikiem są „żagle” pod różnymi postaciami oraz jednostka pływająca pod nogami (kadłub jachtu, deska windsurfingowa, deska kitesurfingowa / kitefoilowa, deski wingfoilowe, deski sup i ich pochodne).
Najczęściej pojawiającymi się pytaniami w ostatnich latach to jest m.in.: „jak długo muszę …” albo „ile muszę poświęcić …” aby być zajeb…. RIDEREM, w skrócie rzecz ujmując. Niestety odpowiedzi na te pytania często są symulowane w celu pozyskania Klienta a później jakoś to będzie. Niestety takie podejście psuje klimat żeglarski i pozostawia niesmak. Powodów niepowodzeń w nauczaniu jest mnóstwo, ale nie o tym ma być ten artykuł tylko o tym jak zdroworozsądkowo podejść do tematu w nauczaniu sportów wodnych – żeglarskich a zacznę od:
✅ ŻEGLARSTWO jachtowe – znane jako najstarsza forma sportu i rekreacji pod żaglami na jednostkach jednokadłubowych, dwukadłubowych oraz trzykadłubowych. Ta forma żeglarstwa (kiedyś skierowana tylko dla Elity) jest formą bardzo wymagającą w procesie długofalowego nauczania. Jest formą żeglarstwa, która pozwala zrozumieć w pierwszej kolejności wiatr oraz wszystkie pozostałe składowe żeglarstwa od podszewki (budowę jednostki, fizykę, meteorologie, locję, teorię żeglowania i jeszcze kilka tematów) a przede wszystkim – WSPÓŁPRACY. Nie tylko z ludźmi, ale i ze środowiskiem. Pierwszy początkowy proces nauczania jest nudny i przytłaczający, ale wartościowy. Fundament jest mocny!!!
✅ WINDSURFING – dyscyplina z dziedziny szybkich i ciągle pożądana przez turystów i sportowców. Jednak od kilku lat pozostaje lekko w cieniu kitesurfingu z różnych powodów. Wymaga również dość dobrej sprawności fizycznej, determinacji i regularności aby czerpać przyjemność z prędkości i pływania w ślizgu. A to wymaga czasu – A ON JEST często kartą przetargową na jego niekorzyść ;(. Natomiast mimo wszystko cieszy się nadal zainteresowaniem ze względów ekonomicznych i możliwości warunków atmosferycznych. Naukę można kontynuować nawet przy minimum wiatrowym. Windsurfing daje nadal możliwości żeglowania turystycznego ze względu na sprzęt.
✅ KITESURFING – ta dyscyplina rozwaliła system na spotach wszędzie tam gdzie wieje równy wiatr i jest dość płytko. Kolorowe latawce, sprzęt pakowany do plecaka oraz łatwość transportu przekonała użytkowników bardziej do przygody z nim związanej. Niestety w znaczącej większości przypadków uprawiana bardzo intuicyjnie i troszkę niebezpiecznie. Natomiast popularyzacja jest w ciągłym rozkwicie ze względu na krótszy czas osiągnięcia „marzenia” jakim jest pływanie w ślizgu oraz pierwsze próby oszukania grawitacji. Ten ostatni element często powoduje uwolnienie endorfin oraz adrenaliny, która niestety często odcina inne strefy funkcjonalne – rozsądek i bezpieczeństwo. Natomiast dalej jest atrakcyjny i działa na wyobraźnie. Polecam Licencjonowane szkoły i Instruktorów podczas stawiania pierwszych kroków.
✅ WING – SURFBOARDING – to najmłodsza dyscyplina, która weszła na rynek w ostatnim 3 latach i również rozwija się szybko, ale ma dużo więcej z windsurfingu niż z kitesurfingu. Pochodzi za dość łatwą dyscyplinę, ale wymaga jednak większego pojęcia na samym starcie o teorii żeglowania niż w przypadku kitesurfingu. WING jak sama nazwa wskazuje to skrzydło, które sprawuje funkcję żagla (natomiast bez masztu i bez linek). Wymaga dobrej orientacji kierunków wiatrowych (róża wiatrów). Dyscyplina jest o tyle lepsza od kitesurfingu, że podobnie jak w windsurfingu popływać już można przy minimum zakresu wiatrowego nawet wtedy kiedy nie wieje równo. Ogólnie WING-SURFBOARDING jest etapem przejściowym przed wejściem do „WingFOIL”, który pozwala żeglować po całych akwenach i różnymi kursami. Wymaga to już jednak bardzo dobrej sprawności fizycznej i dobrego balansu. Polecam zacząć w Licencjonowanych Szkołach.
✅ Foil (windsurfing, kite, wing) – dyscyplina a bardziej odmiana każdej poprzedniej dyscypliny i również w żeglarstwie jachtowych (od niech zresztą się wywodzi), która jest kwintesencją umiejętności, poczucia balansu, prędkości oraz wykorzystania każdych warunków wiatrowych po to aby „lewitować” i bawić się fizyką i siłami hydrodynamicznymi.
Tak więc kończąc artykuł i krótki przegląd dyscyplin żeglarskich oraz wybór na dobry START pamiętaj o rzeczach ważnych i ważniejszych. Podobnie jak w życiu – dobry FUNDAMENT to dobre podstawy a zarazem bezpieczeństwo i świadomość. Każda forma żeglarstwa jest piękna jeżeli potrafimy ją wykorzystać zgodnie z przeznaczeniem i w odpowiedni sposób 🤙 – ALOHA.
Wioska Surfera wioskasurfera.pl oferuje każdą z powyższych z uwzględnieniem faktycznych warunków wiatrowych i z bardzo dobrze przygotowaną Kadrą instruktorską. Natomiast jezioro nigdy nie zastąpi Mórz i Oceanów 😉.

Wakacje – Lato 2023 | Obozy już w sprzedaży!

Aloha, Ahoj

Już jesteśmy gotowi do działania i czekamy tylko na wiosnę, aby z całą energią zacząć nowe KURSY z żeglarstwa pod każdą postacią. Już dzisiaj możecie zapoznać się z Naszą ofertę: OBOZÓW, KURSÓW, LEKCJI i imprez rekreacyjno – sportowych na Wiosce Surfera oraz na innych akwenach w Polsce. Żeglarze i Surferzy, pod tym linkiem zapoznacie się z całą ofertą 2023 – ZAPRASZASZMY
http://extremeplanet.pl/lato/  WELCOME TO SUMMER 😉


Planujesz wyjście w góry – PATRZ NA ZAGROŻENIA LAWINOWE.

Hej Rider’s

Bardzo się cieszymy jak na stokach i poza nimi widać fajnie jeżdżących snowboardzistów i narciarzy, ale pamiętajcie, żeby zawsze looknąć na komunikaty przed wyjściem. To proste – kliknij ten link „KOMUNIKAT GOPR” lub „KOMUNIKAT TOPR” i wszystko czytasz ;).

Kilka zasad wrazie „W”” – czytaj i często powtarzaj – SAFETY 🙂

 

Bezpiecznej jazdy – PIONA

Łukasz POTAS Polasik


WingFoil – nowość na Wiosce Surfera

Aloha,

Tak się składa, że świat żeglarski nie śpi i szuka ciągle nowych rozwiązań i sposobu na łatwiejsze, życie surferskie ;P. WINGFOIL – Co to takiego?
To SKRZYDŁO, które pozwoli nam nabierać prędkości, unosić się w powietrzu oraz surfować po wodzie płaskiej jak i po falach. To skrzydło pozbawione linek i baru, mieszczące się w jeszcze mniejszym plecaku. To skrzydło, z którym możecie wyjść na wodę z każdego miejsca bez względu czy to jezioro, czy to zatoka, czy to morze i pływać w każdych warunkach wiatrowych na różnego rodzaju deskach. Pompowanych, twardych, z foilem, na snowboardzie i nartach, na longboardzie czy łyżworolkach. To jakiś cud techniki żeglarskiej w mutipostaci.
Na Wiosce Surfera możesz doświadczyć właśnie takich emocji ponieważ startujemy już od najbliższego sezonu z wypożyczalnią i szkółką – ZAPRASZAMY. Umów się na lekcję, kurs czy krótkie demo. Sami zobaczcie jakie to proste!!!

Aloha Surfers


Windsurfing – spełniaj marzenia – bliżej być nie może!

Aloha
Bliżej być nie może bo to w środku pięknej Wielkopolski , gdzie wiatry, woda, dzika natura i przyjazna atmosfera powoduje, że poczujesz się jak na prawdziwych wakacjach a przecież to tak blisko domu ;).
Zapraszamy na lekcje, kursy, obozy dla dzieci oraz wypoczynek dla całej rodziny – wrażenia gwarantowane. Jednego, czego nie możemy zagwarantować na 100% to słoneczna pogoda, ale to przecież wakacje, więc słońca na pewno będzie więcej jak mniej ;).

Szkółka windsurfingu, kitesurfingu oraz katamaranów dla dzieci – ZAPRASZAMY